(ពោធិ៍សាត់)៖ វគ្គបណ្តុះបណ្តាល ស្តីពីការតម្រង់ទិសអនុវត្តការងារអត្រានុកូលដ្ឋាន និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តថ្មីៗ ជូនដល់មន្ត្រីអត្រានុកូលដ្ឋានថ្នាក់ខេត្ត ស្រុក ក្រុង ឃុំ សង្កាត់ ចំនួន៤១១នាក់ ត្រូវបានធ្វើពិធីបិទនារសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បន្ទាប់ពីបានដំណើរការអស់រយៈពេលពេញមួយថ្ងៃពេញ នៅសាលប្រជុំធំថ្មីសាលាខេត្ត ដែលរៀបចំឡើងដោយ នាយកដ្ឋានអត្រានុកូលដ្ឋាន នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអត្តសញ្ញាណកម្ម ក្រសួងមហាផ្ទៃ សហការជាមួយរដ្ឋបាលសាលាខេត្តពោធិ៍សាត់ ក្រោមអធិបតីភាពលោក ខូយ រីដា អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់។
លោក សួង សារ៉ាវុធ នាយករដ្ឋបាលសាលាខេត្តពោធិ៍សាត់ បានលើកឡើងថា វគ្គបណ្តុះបណ្តាលតម្រង់ទិស ស្តីពីការអនុវត្តការងារអត្រានុកូលដ្ឋាន និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តថ្មីៗ ជូនដល់មន្ត្រីអត្រានុកូលដ្ឋាន ឃុំ សង្កាត់ ស្មៀន និងមន្ត្រីទទួលបន្ទុកការងារអត្រានុកូលដ្ឋានថ្នាក់ខេត្ត ស្រុក ក្រុង និងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ មានគោលបំណង ក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាព បង្កើនការយល់ដឹង អំពីបែបបទនីតិវិធី នៃការអនុវត្តការងារអត្រានុកូលដ្ឋាន និងលិខិតបទដ្ឋានគិតិយុត្ត ដោយមានគ្រូបង្គោលមានបទពិសោធន៍មកពីថ្នាក់ជាតិ។ បន្ទាប់ពីធ្វើតេស្តបញ្ចប់វគ្គ សិក្ខាកាមបានយល់ដឹង៩៦,៩៦% បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា កម្រិតយល់ដឹងបានកើនឡើងប្រមាណ៩៣,៩៣% សង្ឃឹមថានៅពេលត្រឡប់ទៅមូលដ្ឋានវិញ អនុវត្តការងារទទួលបានជោគជ័យ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាព និងភាពទទួលខុសត្រូវខ្ពស់។
មានប្រសាសន៍បិទវគ្គបណ្តុះបណ្តាល លោក ខូយ រីដា អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តពោធិ៍សាត់ បានថ្លែងអំណរគុណ ចំពោះលោក យឹម សំអុល អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន អត្រានុកូលដ្ឋាន តំណាងលោកប្រធានអគ្គនាយកដ្ឋាន អត្តសញ្ញាណកម្មក្រសួងមហាផ្ទៃ និងសហការី ក៏ដូចសិក្ខាកាម ដែលទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលតម្រង់ទិស ស្តីពីអនុវត្តការងារអត្រានុកូលដ្ឋាន និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តថ្មីៗ ស្របតាមច្បាប់ដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ សម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នាជាអ្នកប្រតិបត្តិករ នៅថ្នាក់ក្រោមជាតិផ្ទាល់។ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលដែលបានបញ្ចប់នាពេលនេះ នឹងក្លាយជាដើមទុនទាំងអស់គ្នា ជាតួរអង្គក្នុងការបម្រើសេវាសាធារណៈផ្ទាល់ ជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមមូលដ្ឋានឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធិភាព ប្រសិទ្ធផលខ្ពស់ និងកាន់តែច្បាស់ អំពីការងារអត្រានុកូលដ្ឋាន ជាផែនទីបង្ហាញផ្លូវ ដើម្បីសម្រេចបានគោលដៅ Çមនុស្សម្នាក់មានអត្តសញ្ញាណតែមួយÈ គឺជាទិសដៅអាទិភាព ស្របតាមផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិ ស្តីពីអត្តសញ្ញាណកម្ម ឆ្នាំ២០១៧-២០២៦ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
លោកបានបញ្ជាក់ថា គោលដៅចម្បងៗ គឺរៀបចំក្របខណ្ឌច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត កសាងប្រព័ន្ធរួមអត្តសញ្ញាណកម្មប្រជាជន ដោយផ្តើមពីការចុះបញ្ជីអត្រានុកូលដ្ឋាន និងអត្តសញ្ញាណពលរដ្ឋ តាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាអនឡាញ នៅថ្នាក់មូលដ្ឋាន និងកែសម្រួលរបៀបរបបការងារ និងដាក់ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក សម្រាប់ផ្តល់សេវាជូនប្រជាពលរដ្ឋ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាព។ ចំពោះចក្ខុវិស័យលើការងារអត្តសញ្ញាណកម្ម សម្រាប់១០ឆ្នាំ ក្នុងដំណាក់កាលទី១ និង១០ឆ្នាំបន្ទាប់ ក្នុងដំណាក់កាលទី២ មិនមានអ្វីខុសគ្នាច្រើននោះទេ មានន័យថាទិសដៅគឺនៅតែដដែល ប៉ុន្តែត្រូវធ្វើទំនើបកម្ម របៀបចុះបញ្ជីអត្តសញ្ញាណកម្មបុគ្គល និងរបៀបផ្តល់សេវា ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ បានកំណត់ជាចក្ខុវិស័យ លើការងារអត្តសញ្ញាណកម្មមាន៣ធំៗគឺ៖