(សៀមរាប)៖ នៅរសៀលថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ពិធីប្រគល់-ទទួលសមិទ្ធផលនៃគម្រោងសុខុមាលភាព សាធារណ សម្រាប់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា សកម្មភាពផ្សារភ្ជាប់សមានចិត្តនៃ ខេត្តយូណាន បានប្រារព្ធឡើងនៅ សាលាមធ្យមសិក្សា ហ៊ុនសែន រុនតាឯក ក្នុងទីក្រុងដីផៅ សែនខេត្តសៀមរាប។ ឯកឧត្តម តឹក រ៉េតសំរេច រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងរៀបចំដែន ដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ឯកឧត្តម Shi Yu Gang អនុប្រធានលេខាបក្សកុម្មុយនីស្ត ចិនខេត្តយូណាន មន្ត្រីពាក់ព័ន្ធនៃក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ខេត្តសៀ មរាប និងខេត្តយូណានប្រទេសចិន ព្រមទាំងតំណាងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្ស នៃសាលាបានចូលរួមក្នុងពិធីប្រគល់នេះ។
ឯកឧត្តម Shi Yu Gang បានចង្អុលបង្ហាញថា តាំងពីយូរអង្វែងមកហើយ ប្រទេសចិន និងកម្ពុជាបានគាំទ្រយ៉ាងមុតមាំគ្នា ទៅវិញទៅមក ហើយចំណងមិត្តភាពជាដែកត្រូវបានពង្រី ងជាបន្តបន្ទាប់។ នាពេលថ្មីៗនេះ លោកប្រធានាធិបតី Xi Jinping បានទៅបំពេញទស្សនកិ ចូនៅខេត្ត Yunnan ហើយបានចង្អុលបង្ហាញថា ខេត្តYunnan គួរតែពង្រីកការផ្លាស់ប្តូរ និង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយប្រទេសជិតខាងក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ច វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ទេពកោសល្យ ការថែទាំវេជ្ជសាស្ត្រ វប្បធម៌ ជាដើម ដើម្បីធ្វើឲ្យការសាងសង់រួមគ្នាប្រកប ដោយគុណភាពខ្ពស់នៃ “ខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវ” ជាក់ស្តែង និងអាចចូលដំណើរការបាន។
ឯកឧត្តមបន្តថា ខេត្តយូណានបានតម្រឹមយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយនឹងផែនការអភិវឌ្ឍន៍នៃប្រទេសជិតខាង ហើយយើងទទួចលើ ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវជីវភាពរស់នៅ និងសុខុមាលភាពរបស់ប្រជាជន ក្នុងតំបន់ជាផ្នែកសំខាន់នៃការងាររបស់យើង។ ក្នុងរយៈពេលបីឆ្នាំមកនេះ ខេត្តយូណានបានអនុវត្តគម្រោងសុខុមាលភាពសាធារណ: សម្រាប់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជន "សកម្ម ភាពផ្សារភ្ជាប់សមានចិត្តនៃខេត្តយូណាន" ចំនួន ១៤២គម្រោងក្នុង ១៨ ប្រទេស និងគម្រោ ង "តូច និងមានប្រយោជន៍" ចំនួន ១៥ នៅខេត្តសៀមរាប រាជធានីភ្នំពេញ និងកន្លែងផ្សេង ទៀតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ការអនុវត្តគម្រោងនេះបាននាំមកនូវអត្ថប្រយោជន៍ជាក់ស្តែងដល់ ប្រជាជន ហើយក៏បានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខេត្តយូណាន ក្នុងការកសាងសហគមន៍រួមវាសនារវាងចិន និងកម្ពុជាក្នុងយុគសម័យថ្មី។ ខេត្តយូណាននឹងបន្តផ្តល់អាទិភាពដល់គម្រោង "តូច និងមានប្រយោជន៍” ក្នុងកិច្ច សហប្រតិបត្តិការ និងបង្កើនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង អនុវត្តនៅកម្ពុជា។ យើងមានឆន្ទៈរក្សាទំនាក់ ទំនងជិតស្និទ្ធជាមួយភាគីកម្ពុជា បន្តពង្រីកវិសាលភាពគម្រោង និងបង្កើនអ្នកទទួលផលប្រ យោជន៍នៃគម្រោង។ យើងសង្ឃឹមថាភាគីកម្ពុជានឹងបន្តគាំទ្រការងារនេះ ហើយរួមគ្នាផ្តល់ ការជំនួយ និងការគាំទ្របន្ថែមទៀតសម្រាប់ ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមរបស់កម្ពុជា។
ឯកឧត្តម តឹក រ៉េតសំរេចបញ្ជាក់បង្ហាញថា ចាប់តាំងពីមានចំណងទាក់ទងការទូតរយៈពេលជាងពាក់កណ្តាលសតវត្សរ៍កន្លងមកនេះ មិត្តភាពជាប្រពៃណីរវាងប្រទេសចិន និងកម្ពុជា ដែលគ្រួសត្រាយដោយថ្នាក់ដឹកនាំជំនាន់មុន និងថ្នាក់ថ្នម ថែរក្សាយ៉ាងយកចិត្ត ទុកដាក់ ដោយថ្នាក់ដឹកនាំជំនាន់ក្រោយៗរបស់ប្រទេសចិន និងកម្ពុជា ត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយ យ៉ាងទូលំទូលាយឥតឈប់ឈរ។ ទំនាក់ទំនងមិត្តភាពយូរអង្វែងរហូតមកដែលជាមតិករបស់ សម្តេចព្រះបរមរតនកោដ្ឋ និង សម្តេចតេជោអតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហើយត្រូវបានពង្រឹង និងជំរុញបន្ថែមក្នុងអាណត្តិដឹក នាំរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ក្នុងនោះដែរ ខេត្តយូណានមានមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏ល្អ សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ លើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិ ជ្ជកម្ម វប្បធម៌ ទេសចរណ៍ កសិកម្ម និងទិដ្ឋភាពផ្សេងៗទៀត ដោយរួមបញ្ចូលជាផ្នែកមួ យដ៏សំរាន់នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទំនាក់ទំនង និងមិត្តភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
ទន្ទឹមនឹងការអនុវត្តគម្រោងអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរដែលជាគម្រោ ងវិនិយោគទ្រង់ទ្រាយធំ សហគ្រាសរដ្ឋ នៃខេត្តយូណានក៏បានអនុវត្តយ៉ាងសកម្មនូវគម្រោង "តូចនិងមានប្រយោជន៍“មួយចំនួន ដើម្បីលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ អ្នកភូមិជុំវិញ។ ជា ពិសេស នៅក្រោមការជំនួយពីខេត្តយូណាន សាលានេះឥឡូវមានឧបករណ៍ហាត់ប្រាណ ប្រព័ន្ធចម្លោះទឹក និងសម្ភារៈបរិក្ខារផ្សេងៗដែលសាលាផ្សេងទៀតមិនមាន។
ឯកឧត្តមសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះការគាំទ្រ និងជំនួយពីសមាគមមិត្តភាព អន្តរជាតិប្រជាជនខេត្តយូណាន, ការិយាល័យតំណាងពាណិជ្ជកម្មខេត្តយូណានប្រចាំនៅក ម្ពុជា (ភ្នំពេញ) ក្រុមហ៊ុនយុនណានខនស្ត្រាក់សិន អេន អ៊ិនវេសម៉ិន ហូលឌីង គ្រុប និង ដៃគូពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ដែលបានខិតខំ និងយកចិត្តទុកដាក់ជំរុញ គម្រោងឈ្មោលភាពសាធា រណៈសម្រាប់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា “សកម្មភាពផ្សារភ្ជាប់សមានចិត្តនៃខេត្ត យូណាន” ទទួលបានផ្លែផ្ការ និងបានផ្តល់គុណយោជន៍ជាច្រើន ដល់ប្រជាជនកម្ពុជា។
គម្រោងនេះអនុវត្តដោយសាខា ក្រុមហ៊ុនយុនណានខនស្ត្រាក់សិន អេន អ៊ិនវេសម៉ិន ហូ លខឹង គ្រុប ។ *សកម្មភាពផ្សារភ្ជាប់ សមានចិត្តនៃខេត្តយូណាន គឺជាគម្រោងសុខុមាលភាពសា ធារណ:សម្រាប់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជន ដែលអនុវត្តដោយ ខេត្តយូណាន ប្រទេសចិ នក្នុងប្រទេសមួយចំនួនដូចជាអាស៊ីខាងត្បូង អាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងតំបន់មហាសមុទ្រឥណ្ឌា។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២២ នៅក្រោមការគាំទ្រពីសមាគមមិត្តភាពអន្តរជាតិប្រជាជនខេត្តយូណា ន ការិយាល័យតំណាងពាណិជ្ជកម្ម ខេត្តយូណាននៅកម្ពុជា (ភ្នំពេញ) បានអនុវត្តគម្រោង “សកម្មភាពផ្សារភ្ជាប់សមានចិត្តនៃខេត្តយូណាន ចំនួន ១១ គម្រោងក្នុងប្រទេសកម្ពុជាគម្រោងកែលម្អទីផ្សារជនបទក្នុងខេត្តសៀមរាបប្រទេសកម្ពុជា ដែលប្រគល់នាពេលនេះ គឺជាគម្រោងសាងសង់ដំបូលដែកទំហំ ៤០០ ម៉ែត្រការ៉េ នៅកណ្តាលក្រុងរុនតាកឯ ដីផៅ សេនខេត្តសៀមរាប និងបានផ្តល់នូវសម្ភារៈគាំទ្រពេញលេញ ដើម្បីផ្តល់បរិយាកាសល្អប្រ សើរសម្រាប់សកម្មភាពជួញដូរទីផ្សាររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
គម្រោងកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការរស់នៅនៅខេត្តសៀមរាបប្រទេសកម្ពុជា បានសាងសង់ផ្លាហ្សារស់នៅទំហំ 500 ម៉ែត្រ ការ៉េនៅទីក្រុងរុនតាកឯ ដីផៅសេន នៅសាលាមធ្យមសិក្សាហ៊ុ សែនរុនតាកឯ ដែលមាន សាងសង់បំពាក់ឧបករណ៍ហាត់ប្រាណ ឧបករណ៍ភ្លើង កន្លែងសម្រាក និងសម្ភារៈទ្រទ្រង់ ផ្សេងៗទៀត ដែលផ្តល់នូវទីធ្លាសាធារណៈដែលបានកែលម្អបន្ថែមទៀត នូវបរិយាកាសរស់ នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។គម្រោងកែលម្អធនធានទឹក និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដំណាក់ ទី៣នៅខេត្តសៀមរាប ប្រទេសកម្ពុជា បានសាងសង់ឧបករណ៍ផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងបរិក្ខារ ចម្លោះទឹកស្អាតរុនតាកឯ ដីផៅសេនខេត្តសៀមរាប បានកែលម្អលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពទឹក ស្អាតរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្សក្នុងសាលា និងប្រជាពលរដ្ឋជុំវិញ។ ទន្ទឹម នឹងនោះ បានសាងសង់ដាក់អំពូលពន្លឺព្រះអាទិត្យជាង២០តាមដងផ្លូវនៅកណ្តាលទីក្រុង ដែលបានកែលម្អលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាព របស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការធ្វើដំណើរនៅពេលយប់៕